Supremacja kwantowa – czym jest i komu udało się ją osiągnąć?
Inżynierowie Google według doniesień skonstruowali komputer kwantowy, który wykonał obliczenia niemożliwe do tej pory do wykonania przez żaden inny superkomputer. Tym samym po raz pierwszy w dziejach nowoczesnych technologii osiągnięta została supremacja kwantowa. Czym jest supremacja kwantowa i jak jej osiągnięcie przez Google może zmienić świat nowoczesnych technologii?
Supremacja kwantowa, czyli przyspieszenie kwantowe w teorii i praktyce
Pod pojęciem supremacji kwantowej kryje potencjalna zdolność kwantowych urządzeń komputerowych do rozwiązywania problemów, które były dotychczas niewykonalne dla klasycznych komputerów. Jeszcze do niedawna supremacja kwantowa obowiązywała jednie w teorii, gdyż nie istniało na świecie żadne urządzenie zdolne do wykonania takich ilości obliczeń w tak krótkim czasie. Dziś sytuacja przedstawia się jednak inaczej, gdyż według doniesień, inżynierom z firmy Google udało się stworzyć komputer kwantowy, który pokonał dotychczasowe ograniczenia.
Przyspieszenie kwantowe jest jednym z najpotężniejszych, gdyż opiera się na bitach kwantowych, nazywanych także kubitami. Podczas gdy klasyczne bity wykorzystują wartość albo 1, albo 0, kwantowe bity mogą stać się kombinacją obu tych wartości, co znacząco wpływa na szybkość wykonywania operacji i pozwala pokonać dotychczasowe ograniczenia. Kubity opisują pewien układ kwantowy, w którym nie jest możliwe uzyskanie pełnej informacji bez zaburzenia go przez pomiar – kubit jest więc jednocześnie zerem i jedynką, co w fizyce kwantowej nazywane jest superpozycją stanów.
Superpozycja jest jednak stanem bardzo nietrwałym, a wszelkie ingerencje ze strony otoczenia mogą sprawiać wypadnięcie układu ze stanu superpozycji do stacjonarnego (zjawisko dekoherencji). Jest to największa przeszkoda w funkcjonowaniu maszyn kwantowych, która jednak, jak wskazują nieoficjalne doniesienia, została skutecznie pokonana przez giganta z Mountain View.
Supremacja kwantowa w badaniach Google
Pierwsze doniesienia o tym, że Google udało się stworzyć komputer kwantowy, który jest w stanie osiągnąć supremację kwantową pojawiły się na oficjalnej stronie NASA. Sam gigant z Mountain View do tej pory nie skomentował jednak tych sensacji, a wiadomość bardzo szybko została usunięta z serwerów NASA. Mimo tego, wieści bardzo szybko rozprzestrzeniły się na całym świecie i wzbudziły wiele emocji wśród miłośników nowoczesnych technologii.
Według danych opublikowanych przez Financial Times, komputer kwantowy stworzony przez Google jest w stanie dokonać określonych obliczeń w czasie zaledwie 3:20 min. Jest to niebywałe osiągniecie technologiczne zważywszy na fakt, że superkomputer na wykonanie takich samych obliczeń potrzebowałby dotychczas… ok. 10 tys. lat.
Jeśli rzeczywiście inżynierom Google udało się stworzyć komputer kwantowy zdolny do osiągnięcia supremacji kwantowej, jest to wielki krok dla rozwoju nowoczesnych technologii. Osiągnięta przez Google supremacja kwantowa może wywrzeć ogromny wpływ na rozwój sztucznej inteligencji, ułatwić tworzenie sieci danych bez ograniczeń, co wprost przełoży się na powstawanie nowych baz leków, materiałów oraz rozwoju wielu innych dziedzin korzystających z nowoczesnych technologii.