Czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne?
Przechowywanie danych w chmurze jest wygodne, tanie oraz oferuje dostęp do plików z dowolnego urządzenia. Dzięki chmurze możemy także edytować dokumenty we współudziale innych użytkowników oraz tworzyć kopie bezpieczeństwa danych zgromadzonych na fizycznych urządzeniach. Wielu użytkowników zadaje sobie jednak pytanie o bezpieczeństwo danych w chmurze. Czy pliki umieszczone na zewnętrznych serwerach są należycie chronione?
Jak działa chmura i jakie korzyści daje korzystanie z jej funkcjonalności?
Chmura to nic innego, jak usługa umożliwiająca przechowywanie plików i innych danych na serwerach zewnętrznego dostawcy. Zakładając konto użytkownika otrzymujemy dostęp do odpowiedniej ilości przestrzeni, którą możemy wykorzystać do przechowywania naszych plików. Użytkownik decyduje więc, jakie dane chce trzymać w chmurze, które z nich udostępnić znajomym lub współpracownikom, w każdej chwili może także usunąć wybrane pliki.
Ogromną zaletą chmury jest możliwość uzyskania dostępu do zgromadzonych w niej plików z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. To wygoda oraz pewność, że w każdej chwili możemy mieć dostęp do naszych zasobów bez konieczności posiadania przy sobie tego konkretnego urządzenia, na którym fizycznie się one znajdują. Zasoby zgromadzone w chmurze mogą być także udostępniane innym użytkownikom, co pozwala na dzielenie się plikami z rodziną, przyjaciółmi oraz współpracownikami.
Dużym atutem rozwiązań chmurowych jest także możliwość pracy nad plikami w trybie online, na co pozwala wbudowane oprogramowanie. Z możliwości tej korzystają zwłaszcza firmy, gdyż pozwala to na pracę nad danym projektem zespołu pracowników znajdujących się w różnych częściach kraju a nawet świata oraz wprowadzanie zmian w czasie rzeczywistym.
Bezpieczeństwo danych w chmurze. Czy chmura jest bezpieczna dla naszych danych?
Bardzo ważną kwestią dla każdej osoby korzystającej z tych funkcjonalności powinno być bezpieczeństwo danych w chmurze. Duże firmy udostępniające swoją przestrzeń dyskową dbają o to, aby dostęp do danych użytkowników był odpowiednio chroniony. W praktyce oznacza to, że wszystkie przesyłane na zewnętrzne serwery dane są szyfrowane, co uniemożliwia ich odczytanie przez niepowołane osoby. Dostawcy usług chmurowych posiadają także liczne zabezpieczenia oraz dbają o regularne wykonywanie backupów, co zabezpiecza pliki użytkowników przed utratą w razie awarii serwera lub innych zdarzeń skutkujących uszkodzeniem lub wykasowaniem jego zasobów.
Czasami jednak zdarzają się sytuacje, kiedy chmura nie działa tak, jak powinna. Wiele osób nagle odkrywa, że z chmury znikły niektóre pliki, inne natomiast uległy uszkodzeniu i nie da się ich otworzyć. Znane są także przypadki wycieku danych oraz włamań hakerskich, w wyniku których do sieci trafiały prywatne dane użytkowników. Czy więc bezpieczeństwo danych w chmurze realnie istnieje? Tak, ale tylko pod warunkiem, że wybierzemy sprawdzonego i godnego zaufania dostawcę usługi. Profesjonalne firmy oferujące usługi chmurowe jako priorytet stawiają sobie bezpieczeństwo danych użytkowników oraz korzystają z nowoczesnych i skutecznych rozwiązań, których celem jest zapewnienie należytej ochrony powierzonych im zasobów.