Odwzorowania świętych na obrazach

Symbole dla katolików

Obrazy ze świętymi na ściane są ważnym i dla niektórych nieodłącznym elementem wiary chrześcijańskiej. Często kojarzą się z ozdobami w domach starszych osób. Jednak coraz częściej obrazy ze świętymi na ściane wręczane są jako upominek dla młodszych osób. Nierzadko stanowią dodatek do prezentu dla dzieci przystępujących do I Komunii Świętyej lub młodzieży, która przyjmuje sakrament bierzmowania. Obraz z podobizną patrona ma za zadanie chronić przed wszelkimi złymi przygodami oraz pomagać w rozwiązywaniu problemów. W ten sposób rodzice pragną zachęcić swoje dzieci do codziennej modlitwy i postępowania zgodnie z wyznawanymi wartościami. Wśród najczęściej wybieranych obrazów ze świętymi na ściane znajdują się podobizny Świętego Jana Pawła II. Papież Polak jest dla wielu ludzi wzorem do naśladowania, zwłaszcza jeśli chodzi o młodzież.

 

Funkcje obrazów z wizerunkami świętych

Obrazy ze świętymi na ściane pełniły ważną funkcję w chrześcijaństwie już od samego jego początku. Przedstawiały najczęściej dzieje świętych, wskazywały co było ich atrybutami i czyimi patronami byli. Były poniekąd źródłem tajemnicy zbawienia w czasach, gdy wierni nie posiadali jeszcze umiejętności czytania i pisania. Z tego powodu wszystkie obrazy ze świętymi na ściane musiały być malowane w sposób dokładny. Wszelkie gesty, rysy twarzy, ewentualne przedmioty musiały być ukazane w prosty sposób, by były w pełni zrozumiałe. Wierni mogli lepiej zrozumieć losy świętych jeżeli na obrazach zostały ukazane wszystkie emocje towarzyszące konkretnemu wydarzeniu. Obrazy ze świętymi na ściane pełniły więc również funkcję edukacyjną.

Odwzorowania świętych na obrazach

Obrazy ze świętymi jako dekoracja kościołów

Obrazy ze świętymi na ściane pełniły również funkcję dekoracyjną kościołów. Dzieła znajdujące się w świątyniach przedstawiały świętych w jak najlepszym świetle, by było to nawiązaniem do szczęścia w życiu wiecznym. Wizerunek Matki Bożej zawsze ukazany jest jako łagodne oblicze o przepełnionym miłością spojrzeniu. Obrazy ze świętymi na ściane do dnia dzisiejszego spełniają bardzo ważną rolę w kościele katolickim. Od niektórych dzieł trudno oderwać wzrok i przejść obok nich obojętnie. W zależności od epoki, sztuka sakralna wyróżniała się niuansami w postaci rysów twarzy, sposobó kończenia obrazów, czy stosowanych technik. Niezależnie jednak od tego trudno zaprzeczyć, że odgrywa ważną rolę w całej historii istnienia kościoła.