Dlaczego termoizolacja budynku jest tak ważna?
Nowe budownictwo odznacza się niezwykle rygorystycznymi normami termoizolacji. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Odpowiednie ocieplenie domu to niższe rachunki za ogrzewanie, ponieważ straty ciepła są w nim niewielkie i zapotrzebowanie na energię do jego ogrzania jest o wiele mniejsze. Niestety starsze domy bardzo często nie posiadają odpowiedniej izolacji. Jak to zmienić i dlaczego to się opłaca?
Rachunki niższe nawet o połowę!
W domach, w których termoizolacja jest słaba albo nie ma jej praktycznie wcale, straty ciepła mogą siać prawdziwe spustoszenie w kieszeni. Odpowiednie ocieplenie może zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o 50 procent, co często w skali roku pozwala zaoszczędzić tysiące złotych! Co najważniejsze, termoizolacja istniejących już budynków jest pracą budowlaną wykonywaną dość często, dlatego łatwo znajdziemy fachowców, którzy wykonają wszystkie konieczne prace. Na co się składa taka izolacja?
Ocieplenie domu – ściany i poddasze
Podstawą termoizolacji istniejących budynków jest ocieplenie domu z zewnątrz oraz ocieplenie poddasza. Wiele ciekawych informacji na ten temat znaleźć można na stronie ocieplenie-domu.com.pl
. Do termoizolacji ścian budynku warto wynająć profesjonalną ekipę budowlaną – zwłaszcza w przypadku budynków piętrowych, gdzie zachodzi konieczność skorzystania z rusztowań. Natomiast ocieplenie poddasza można spróbować wykonać samodzielnie. Szczególnie wtedy, jeśli planujemy ocieplić tylko strop poddasza nieużytkowego.
W takiej sytuacji najczęściej stosuje się wełnę mineralną np. wełnę skalną, dostępną w postaci wygodnych w układaniu płyt. Zaleca się układanie wełny dwuwarstwowo – jedna warstwa prostopadle do drugiej. Tak, żeby wyeliminować ewentualne mostki termiczne, przez które mogłoby uciekać ciepło. Ocieplenie poddasza użytkowego wiąże się z koniecznością montażu płyt gk i jest nieco trudniejsze, dlatego w takiej sytuacji najczęściej korzysta się z pomocy fachowca.
Stolarka okienna
Oprócz ocieplenia ścian i dachu budynku, ważna jest też stolarka okienna. Stare okna, o wysokim współczynniku przenikania ciepła, mogą powodować w zimie duże straty ciepła (przez okna ucieka pięciokrotnie więcej ciepła niż przez ściany), a latem zbyt mocne nagrzewanie pomieszczeń co rodzi konieczność korzystanie np. z klimatyzacji, co także generuje koszty.
Dlatego też wymiana okien na nowsze o mniejszym współczynniku przenikania ciepła znacząco wpływa na obniżenie rachunków zarówno za ogrzewanie zimą, jak i chłodzenie latem. Ciekawostką jest, że w nowym budownictwie nie można już stosować okien dwuszybowych, należy montować okna trzyszybowe. Wymieniając jednak stare okna na nowe w istniejących domach, można jeszcze montować okna dwuszybowe.
Co z kosztami termoizolacji?
Ocieplenie budynku, poddasza i wymiana okien może wynieść łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie są to niskie koszty, jednak przy termoizolacji istniejących budynków można ubiegać się o korzystne dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Koszty poniesione przy termomodernizacji można również odliczyć od podatku w postaci tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Łącznie można w ten sposób odliczyć nawet 53 tys. złotych.
A jeśli w danym roku podatkowym poniesione koszty przekraczają kwotę pobranego podatku, to resztę można odliczyć w następnym roku (ulgę można systematycznie odliczać maksymalnie przez 6 lat, do czasu odpisania od podatku poniesionych kosztów lub osiągnięcia progu 53 tys. zł).
Jak widać, aktualnie warunki na termoizolacje domu są teraz doskonałe. Wsparcie państwa w tym zakresie znacznie zmniejsza koszty całej inwestycji – nawet do zera. A mniejsze straty ciepła pozwolą nam na kolejne oszczędności.